Otel odası fotoğraf çekimi nasıl yapılır?

Yazar: Ömer Uzun
booking, google istatitistik tablosu

Fotoğraf çekimi yapılacak otel odasının seçimi

Her otelin mimarisi ve tasarımı farklı olduğu gibi oda ve konaklama alanları da birbirinden farklıdır. Oteldeki oda tasarımları benzer olsa bile; büyüklük, verilen hizmet, farklı oda seçenekleri (single yatak, tween yatak), oda manzarası gibi sebepler ile birbirlerinden farklılık gösterirler. Bu farklılıkları ve özellikleri en iyi şekilde fotoğraflarla gösterebilmek gerekir. Örneğin 100 odalı bir otelde 8 farklı kategoride oda varsa, bu 8 kategorinin her birinden birer odayı fotoğraflamak yeterli olacaktır. Odaların banyo tipleri farklı değilse en az bir banyo / WC tipi çekilebilir. Otel rezervasyon sitelerinden ya da otelin kendi internet sitesinden oda fotoğraflarına bakan misafirler, oda hakkında doğru ve açıklayıcı bilgiye fotoğraflar üzerinden ulaşabilmelidir.

Hangi otel odalarının fotoğrafının çekilmesi gerekir?

Otelin büyüklüğüne, tarzına ve konseptine göre çekilecek odalar değişir. Oda tiplerinden birden fazla varsa en iyi manzaralı, en yeni, en temiz oda seçilmelidir. Otel odaları çekim için hangi saate en iyi ışığı alıyorsa o saatler fotoğrafçı tarafından belirlenmeli ya da ışığı en iyi olan odalar çekim için planlanmalıdır. Oda öncesinde satışa kapatılmalı ve çekim bittikten sonra açılmalıdır. Benim yaşadığım en kötü durum bir otelde odayı çekime hazırladığımız sırada 2 misafirin bavullarıyla odaya gelmesidi. O kadar hızlı geldiler ki neredeyse odaya yerleşiyorlardı :) Daha sonra misafirlere başka bir oda verildi ve biz kaldığımız yerden çekime devam ettik. Aynı tip odadan başka boş olan yoktu.

Bir odadan kaç kare fotoğraf alınmalıdır?

Her odadan özelliğine göre en az 2-4 kare arasında fotoğraf çekilebilir. Odanın büyüklüğü göstermek önemlidir ve bunun için geniç açı bir objektifle odanın tamamı gösterilebilir. Odanın özel bir bölümü varsa burası çekilebileceği gibi, odadaki farklı hizmet ve sunumlar da detay olarak ayrıca çekilebilir.

Otel çekimlerinde çok sayıda fotoğraf çektirmek hatalı mı?

Sadece otele fotoğrafçılığında değil, mimari mekan ve diğer pek çok alanda yanlış bir algı ve anlayış var. Ülkemizde fotoğrafçının mesaisinin başladığı andan itibaren çalışma gününün sonuna kadar durmaksızın fotoğraf çekmesi, o kişinin işini iyi yaptığı şeklinde kabul görüyor. Bunu mimari projelerde de yıllarca gözlemledim. Fotoğraf hizmetini belirli bir sayı/fotoğraf karesi üzerinden değerlendirmek hatalı bir durumdur. Halbuki, bir odayı veya mekanı en iyi gösteren kareyi bulmak fotoğrafçının en başta gelen görevidir. Bu noktada tercihin doğru yapılması gerekir, nitelik mi, nicelik mi?. Profesyonelce ve önceden belirlenen hedeflere uygun olarak çekilmiş bir fotoğraf, yanlış açıdan, kötü ışıkla ve mekanı doğru anlatmayan onlarca fotoğraftan daha kıymetli olabilmektedir. Otel özelinde bir odanın veya mekanın binlerce benzeri arasında öne çıkabilmesi için farklı ve rekabetçi yanlarının doğru gösterilmesi gerekir. Fotoğraflarım arasında kapak fotoğrafı olanlar ya da sosyal medya paylaşımlarında olumlu beğeniler alanlar, kuşkusuz önceden planlayarak ve üzerine yoğunlaşarak çektiklerim.

Çekimi olumsuz etkileyen durumlar nelerdir?

Odanın yanlış saatlerde çekilmeye çalışılması başta olmak üzere, odanın temiz ve düzensiz olması çekimi olumsuz yönde etkileyen durumlardır.

Oda çekerken mekanda kaç kişi bulunmalı?

Büyük odalarda kişi sayısı sorun çıkarmaz ancak küçük oda ya da çok sayıda aynanın / yansımanın olduğu mekanlarda, asistanım dahil odada kim varsa başka bir alanda olmalıdır. Çok küçük mekanlarda bazen kendim de alanın dışına çıkarak makinamı uzaktan kumanda ile kontrol ederek fotoğraf çekiyorum. Bu yüzden çekim sırasında ne kadar az kişi olursa o kadar az zaman kaybı yaşanacaktır.

Otel odasını hangi saatlerde çekmeliyiz?

Dünyadaki bir çok oda fotoğrafına bakıldığında, doğal ışığın olduğu gündüz saatlerinin tercih edildiği görülmektedir. Mekanı en iyi gösteren ışık, gündüz yapılacak çekimde ortaya çıkacaktır. Ayrıca mevsimler ve hava koşulları gözönünde bulundurularak fotoğrafı çekilecek odaların en uygun ışığı hangi saatte aldığını önceden belirlemek gerekir.

Bir otel odasının fotoğraf çekimi gece yapılabilir mi?

Genelde gece oda çekimi tercih edilmez. Ancak otelin gece sunduğu bir hizmet ya da konsept varsa (yılbaşı kutlaması, odada romantik akşam yemeği, vb.. ), o zaman çekim yapılabilir. Ben konseptinden ötürü Sacred House otelin odalarını hem gündüz hem de gece çekmiştim. Ayrıca 2-3 odayı gündüz çekemediğimiz için stüdyo flaşları kullanarak gece çektiğim odaları gündüz çekilmiş gibi fotoğraflayabildim. Sacred house fotoğraflar

Çekim öncesi hazırlıklar ve oda çekimlerinde bulundurulması gerekenler nelerdir?

Oda çekimlerinde odayı daha yaşanır bir yer göstermek için meyva tabağı, çiçek arajmanları, ikramlar, alkollü-alkolsüz içkiler kullanılabilir. Bunlar oteldeki bir servis arabasında hazır tutulabilir. Yiyecek ve içecek kullanılacaksa zamanla bozulabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu gibi durumlarda tüm hazırlıklar bittikten sonra bozulacak ya da tazeliğini kaybedecek ürünler odaya servis edilerek çekim gerçekleştirilebilir. Odaya kahvaltı / yemek servisi varsa belki 1-2 odada kahvaltı sunumu ile birlikte oda gösterilebilir. Odaya ait ya da odada verilen hizmetler çekimlerde kullanılmalıdır. Balayı konseptine uygun yatağa çiçek ya da banyo çekimlerinde küvette farklı sunumlar hazırlanabilir. Fotoğrafını beğendiği odayı satın alan misafir odaya geldiğinde ikram ya da çiçeği odada göremediğinde, bunu talep ettiğini bir çok kez duydum. Bazı oteller fotoğraftan vermediği bir sunumu göstermiyor. Bazı oteller ise bunu bir sorun olarak görmüyor. Odada setup / ikram çiçek, dergi gibi bir düzenleme yapmak otelin / işletmenin vereceği karara bağlıdır. Konsepte göre mum ya da aydınlatma farklı elemanları düşünülebilir. Oda içinde şömine varsa çekimden biraz önce yakılmalıdır.

Odanın Hazırlanması

Çekimde kullanılacak tüm alanlar önceden belirlenmeli, temizlenmeli ve hazırlanmalıdır. Tüm mekanların gündüz bile olsa ışıkları açık ve ne kadar aydınlatma sistemi varsa çalışır durumda olmalı. Bu yüzden çekilecek tüm odaların aydınlatma istemleri önceden kontrol edilmeli. Ampülü olayan ya da çalışmayan aydınlatma elemanları ile çok karşılaştım. Bu gibi durumlarda çekilen fotoğrafların sonradan photoshopta düzeltmesi bazen imkansız olabiliyor. Gerekli setuplar çekime başlamadan önce yapılmış olmalıdır. Çekimde kullanılacak aksesuarlar, araç ve gereçler çekime hazırlanmalıdır. Otel çekimlerinde çekimler boyunca teknik konularda yardımcı olabilecek, elektirikçi, belirli nesnelerin gerekirse ( kapı, vb. gibi ) sökülüp takılabilmesi için teknik bir ekip bulundurulmalıdır. Bazı otellerde odalar ufak olduğu ve istediğim açıdan fotoğraf çektirmek için kapıları söktürdüğüm oldu. Özellikle oda ve benzeri alanlar çekimden hemen önce temizlenmeli, çekimde oluşabilecek bir duruma karşı, görevlilerden temizlik konusunda destek alınmalıdır. Housekeeping departmanına çok iş düşüyor. Oda içinde televizyon, telefon, ışık ve lambader kabloları toparlanmalı ve görünmeyecek şekilde saklanmalıdır. Çöp kutuları da genelde görünmesi çok istenmeyen objelerdir. Duş perdesi varsa açık olmalıdır. Banyodaki cam ve benzer alanlar temiz olmalıdır. Bazı banyo elemanları yakın plan çekilebileceği için banyo malzemeleri düzgün olmalıdır. Bornoz, havlu ve benzeri objeler önceden hazır ve standartlara uygun bir şekilde yerleştirilmelidir. Bir takım düzeltmelerin Photoshop ile bile yapılamayacağı göz önünde bulundurularak, otel yönetiminin bu konuda fotoğrafçı ile uyumlu çalışması gerekir. Yatak örtüsü ve yastıklar başta olmak üzere, perde ve benzeri sorun çıkartan kumaşlar önceden görevliler tarafından düzenlenmeli ve fotoğraf çekimine uygun hale getirilmelidir. Bu tarz kumaşlar çekimden önce ütülenebilir, ya da bir çok otelde gördüğüm uzun kablolu buharlı ütü makinası kullanılabilir. Cam ve benzeri dokuların temiz olması çekim sırasında ve sonrasındaki photoshop çalışmasında oluşabilecek sorunları en aza indirecektir. Odalarda tv ekranları kapalı olmalıdır, bu ekranlara sonradan otelin logosu ya da otel ile alakalı görseller photoshopta eklenebilir. Oda içindeki tv kumandası, not defteri, yemek menüsü, otelle ilgili broşür ve benzeri araçların fotoğrafta olması ya da kaldırılması önceden otel / işletme tarafından planlanmalıdır.

Oda çekimlerinde sorun yaratan nesneler nelerdir? Perdeler, yatak örtüleri ve yastıklar

Perde, yatak örtüsü, yastık ve runner gibi kumaş benzeri objeler çekimden önce hazırlanmamış ve düzeltilmemişse çekimde ve sonrasında fotoğrafta büyük problemler oluşacaktır. Bir çok yatak örtüsünü Photoshop ile düzelttiğim oldu ama özellikle fazla dokuya sahip kumaş, zemin ve yansımaları düzeltmek imkansıza yakın olabiliyor. Kirli camlar çok fazla sorun çıkartır. Bu gibi durumda en iyi photoshop kullanıcısının bile eli kolu bağlanabilir. Halbuki bu sorun iş Photoshop’a gelmeden odaları hazırlayan ekipler / housekeeping tarafından kolayca çözülebilir. Perdeler de aynı şekilde önceden düzeltilmeli ve hem fotoğrafçı hem de otel / işletme perdeleri nasıl görmek istiyorsa ona göre ayarlamalı. Manzarası kötü pencerelerde perdeler kapalı olduğunda daha iyi fotoğraflar çıkabilir. Manzarası iyi odalar için (deniz manzarası ve benzeri) perdeler açık olmalıdır. Yastık minder ve benzeri objeler kabartılabilir ya da daha iyi bir şekle getirilebilir. Otellerde gördüğüm kadarıyla bir çok yastık standart olabiliyor. Yastık kulakları çekimlerde kötü bir şekilde düşük görünür. Çekim öncesinde 1-2 çift yastık arkasından kartona zımbalanırsa bu yastıklar diğer odalarda da kullanılabilir. Otel çekimlerinde fotoğrafın iyi olabilmesi için bir çok şey yaptırdığım oldu. Bazen karşılaşılan küçük şeyler büyük sorunlar yaratabiliyor. Pratik çözümler ve iyi bir teknik ekip, daha iyi fotoğraflara her zaman büyük katkıda bulunacaktır.