Otel fotoğrafı nasıl çekilir? Otel fotoğrafçılığı ve çekim teknikleri

Yazar: Ömer Uzun

Dünyanın neresinde olursa olsun, kültür ve dil farkı gözetmeksizin tüm insanlar için ortak bir dili olan fotoğraf; reklam / tanıtım, kültür ve sanata, tarihinteki önemli olaylara (belgesel fotoğrafçılık) insan hayatında önemli bir rol oynuyor. Fotoğraf çekme ve fotoğrafa bakma imkanının cebimize girdiği günümüzde ise, her birimiz tüketim toplumunun sağladığı imkanlardan en büyük faydayı sağlamanın yanı sıra, kendimizi ifade etmenin veya pazarlamanın aracı olarak fotoğrafı ve videoyu kullanıyoruz.

Kurumlar ise fotoğrafın gücünü uzun yıllardır biliyor ve bilinçli bir şekilde insanları etkilemek için bir araç olarak kullanıyor. Bu kurumların başında ise ülkemiz ekonomisinde önemli bir yeri olan turizmin baş aktörleri oteller geliyor.

Birer dinlenme mekanı olmanın yanı sıra bizlere prestij, statü de sağlayan oteller, fotoğrafın evrensel dili ve ifade gücü ile rekabetin amansız olduğu turizmde rakiplerinin bir adım önüne geçmeye çalışıyor. Seyahat sitelerinde gezen insanları etkilemenin ve diğer oteller arasından dikkatini çekmenin en iyi yolu, kuşkusuz sahip olduğunuz işletmeyi en iyi ve doğru biçimde fotoğraflarıyla göstermek. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bir fotoğrafa baktığımız an, üzerine düşünme ihtiyacı duymadan zihminizde anlık izlenimler ve duygular oluşuyor. Bazı fotoğraflara 1-2 sn bakmamız bile, o anda ve o fotoğrafın çekildiği yerde olmayı istemenize sebep olabiliyor.

Otel fotoğrafçılığı ve kapsadığı alanlar

Otel fotoğrafçılığı: mekan, mimari, yiyecek-içecek, portre, insanlı kareler ve otelin ihtiyacına göre lifestyle (yaşayan kareler) gibi birbirinden bağımsız çok farklı alanları kapsar. Bir otel fotoğrafında, mekan çekimi ve manzara (landscape) fotoğrafçılığı aynı karede olabileceği gibi yemek masası ile otel binası aynı karede olabilir.

Nikki Beach Resort & Spa Bodrum günbatımı
 Çırağan palace kempinski istanbul kahvaltı, Divan Taksim oda kahvaltı

Her otelin bazen standart bazende farklı fotoğraf çekimlerine ihtiyacı vardır. Butik bir otelin yemek, portre ve dron çekimine ihtiyacı olmasa bile, kendi rezervasyon sistemine, internet sitesine veya internet üzerinden satış yapan bir platforma yükleyebilmek için oda ve benzeri alanların fotoğraflarına ihtiyacı vardır. Lüks otellerin oda fotoğraflarından fazlasına, pirestiji otel deneyimini ve pek çok şeyi göstermesi gerekmektedir.

Otel fotoğrafı çekiminde ihtiyaçlar ve önceliklerin önemi

Otel fotoğraf çekiminde ihtiyaçlar ve öncelikler belirlenerek yapılmalıdır. İhtiyaçlar çekim öncesinde otel, tesis ya da işletme tarafından belirlenmeli ve fotoğrafçıyla paylaşılmalıdır. Fotoğrafçının üzerine düşen, istenilen fotoğrafların öncelik sırasını belirleyerek çekime hazırlanmak ve bu hizmeti verirken otel yönetiminin ihtiyaçlarını da her zaman göz önünde bulundurmaktır. Çok sayıda fotoğraf karesi talep eden işletmelerin, çekim sonrasında kullanım için çok az ya da hiç fotoğraf kullanılmadığını tanıştığım kişilerden pek çok kez dinlemişimdir. Önemli olan çok sayıda kare değil nitelikli ve amaca uygun bir fotoğraf çekimidir. Bu yüzden fotoğrafı çeken kişinin tecrübesi kadar çekim öncesinde ve çekim sırasında işletmeyle / otelle kurduğu iletişim önemlidir.

Doğru çekilmiş fotoğrafların oda satışlarına etkisi

Turizm alanında faaliyet gösteren bir işletmeyi müşterilerin fark etmesini sağlayan ve işletmeyi her yönüyle gösteren ilk adım o işletmenin fotoğrafları olacaktır. Amatörce çekilmiş oda fotoğrafı, o odayı satın alma sırasında kararsızlık yaşatmaktadır. Profesyonelce yapılmış bir çekim, birçok istatistikte görüldüğü gibi oda ve benzeri satışları ciddi derecede arttırmaktadır. Dünyadaki tüm online satış platformlarında (Booking.com, AirBnb,...) profesyonel çekimlerin satışlar üzerindeki pozitif etkisine dair yazılar ve makaleler bulunmaktadır.

booking, google istatitistik tablosu

Müşterilerin %80,8'i rezervasyonlarını seyahat web sitelerinde yapıyor. %70'i ise akıllı telefonlarında seyahat araştırması yapıyor. İnternet kullanıcılarının %60'ı iyi görüntülere sahip sonuçlardan daha çok etkileniyor. Tüm bu araştırmalar ve istatistikler, doğru çekilmiş yüksek kaliteli fotoğrafların, rezervasyon oranlarının üzerinde doğrudan ve pozitif bir etkisi olduğunu kanıtlıyor. İstatisliklerdeki oranların yüksekliği, fotoğraf çekimine yatırım yapan işletmelerin bu yatırımın karşılığını fazlasıyla aldığını ispatlar nitelikte.

Otel fotoğraflarının kullanıldığı alanlar ve trendler

Oteller eskiden sadece katalog, basılı medya için fotoğraf çektirirken bugün artık basılı medya tüm dünyada 2'nci planda kaldı. Otellerin daha farklı ihtiyaçları var. Booking ve seyahat siteleri başta olmak üzere instagram ve diğer sosyal medya platformları çekimlere yeni standartlar ve yaklaşımlar getirmeye başladı. Eskiden katalog için genellikle yatay kareler istenirken şu an yatay kareler dışında instagram story vb yerler için dikey karelerde fazlasıyla istenmekte. Sosyal medyada trendler çok hızlı değişiyor. Eski tarz fotoğraf çekimleri sosyal medya ve benzeri platformlara uygun olmayabiliyor. 10- 15 sene önce katalog için çektirilen fotoğrafları sosyal medyada kullanan oteller gördüm, hem teknik olarak hem de içerik olarak mevcut işletmeyi olduğundan daha kötü yansıtıyor. Sosyal medyanın trendleri belirlediği bir dönemde otel fotoğraflarıda hem basılı mecraya hemde yeni trendlere uyumlu olmalı.

Çekim teknikleri ve doğru yaklaşımlar

Profesyonel bir otel fotoğrafçısı ihtiyaca göre genel/detay başta olmak üzere dikey/yatay ve farklı açılar sunabilecek ekipmana ve bakış açısına sahip olmalıdır. Yapılan çekimler, odaları, otelin kullanım alanlarını en iyi şekilde anlatıp bilgi vermeli ve müşterilerin otelde alacağı hizmetin ve deneyimin seviyesini göstebilmelidir. Oteldeki mekan çekimlerinin yanı sıra; şef, otel personeli, yiyecek içecek gibi farklı karakterdeki çekimlerin de nasıl yapılması gerektiği bilmelidir.

Bazı fotoğrafçılar otel çekimini sadece mekan ile sınırlayabilmekteler. Ben ise bir mekan olarak otelin yanında, otelin kurumsal kimliğinin önemli bir parçası olan bir mutfak şefinin ve otelin diğer bileşenlerinin çekiminin ayrılmaz bir parçası olduğunu düşünüyorum. Hepsi aslında bir bütün. Otel restorandan, restoran şeften, şef de yemekten bağımsız değil. Usta bir fotoğrafçı, otel içindeki tanıtımı yapılacak tüm alanlara hakim olmalıdır.

Zaman ve mekanın kullanımı

Oda ve otelin sınırları içerisindeki tüm alanlar en iyi açı ve zamanda çekilmelidir. Çekim saatlerini işletme değil, fotoğrafçı belirlemelidir. Mekanlara ışığın hangi saatte daha uygun geldiği, çekimlerin doğal veya yapay ışık kullanılarak yapılması kararı, fotoğrafçının belirleyeceği önemli hususlardır.

Teknik donanımın etkisi ve çekim sonrası çalışmaların önemi

Son teknoloji fotoğraf ekipmanları ya da pahalı malzemeler fotoğrafın kalitesine önemli etkiler yapabilse de, fotoğrafı çeken kişinin tecrübesi ve elindeki teknik donanımı kullanabilme kabiliyeti, fotoğraf çekiminde başarılı sonuç almayı en çok etkileyen unsurlardır. Bilgisayarlardaki ve yazılımlardaki teknolojik gelişmelere paralel olarak, fotoğrafçının bilmesi gereken alanların sayısına bir yenisi daha eklenmiştir. İyi bir fotoğrafçı, istenilen seviyede fotoğrafların ortaya çıkabilmesinde önemli bir ekisi olan bu ve benzeri yazılımlara hakim olmalı, gereken teknik bilgiye ve beceriye sahip olmalıdır.

Otel Çekmeye Nasıl Başladım?

Profesyonel fotoğrafçılık meslek hayatıma 2004 yılında adım attıktan sonra çok sayıda reklam fotoğrafçısıyla çalışma şansını yakaladım. 20’ye yakın farklı fotoğrafçının asistanı olarak birçok reklam ve tanıtım çekimlerinde kendimi geliştirme imkanım oldu. Sonrasında ise Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf ve Video bölümünde aldığım 4 yıllık eğitim sayesinde hem teorik bilgimi, hem de uygulamalı projelerle tecrübemi çok daha ileri bir seviyeye taşıdım.

 Four Seasons otel istanbul   Bosphorus otel çekimi

Bağımsız olarak ilk yaptığım mimari fotoğraf çekimi Maçka Mac G-mall (2008), sonrasında beni başka mekan ve mimari çekimlerle tanıştırdı. 2009 -2010 NTV Yayınları ve sonraki senelerde Doğan dergi grubu ve İstanbul Life dergisi ile 4 yıla yakın çalıştım. İstanbul Life ile İstanbul'daki yeni mekanlar, otel, restoran, bar, eğlence/gece mekanları, yemek ve birçok proje çekme fırsatı buldum. Dergilerle çalıştığım sürede bir medya kuruluşuna bağlı olmadığım için hem dergi işlerini hem dışardan gelen birçok otel çekimi ve mimari projeyi fotoğraflamaya devam ettim. Türkiye’nin farklı yerlerindeki çok sayıda otelle çalışarak bu alanda ciddi tecrübelerin sahibi oldum. 2010 yılından itibaren dergilerden bağımsız olarak otel projeleri çekmeye başladım. İlk çektiğim Şef portrelerini yine aylık dergidelerdeki şef bölümü için çekmeye başlamıştım. Sonrasında otel/restoranların benden istediği, benim de çok keyif aldığım bir çekim türü haline geldi. Çekimlerin sayısının ve referanslarımın artması, bana başka çekimleri getirirken, yaptığım işin kalitesi, eski projelerin yenileri ile devamlılığını sağladı. Otel ve restoran sektöründeki çalışanlar, şefler ve işletme sahipleri ile kurduğum sıcak ve güzel iletişim sayesinde bu alandaki çalışma arzumu fazlasıyla arttı. Son 10 yıldır yaptığım otel ve restoran fotoğrafçılığını, mesleğimin bir parçası olmasının yanında aşırı derecede severek yapıyorum. Butik otellerden başlayarak alanında tanınmış büyük otellerlere kadar geniş bir yelpazedeki otellerin çekimlerine halihazırda devam ediyorum.