Profesyonel otel fotoğraf çekimi hakkında en çok sorulan sorular

Yazar: Ömer Uzun
booking, google istatitistik tablosu

Otel çekiminin önemli unsurları nelerdir?

Bir otelin fotoğraflarının çekiminde önemli olan unsurlar, o otelin büyüklüğüne, konumuna ve hitap ettiği kitleye göre değişkenlik göstermektedir. Önemli olan oteli en iyi anlattan, otelin karakterini ve özelliklerini öne çıkaran karelerin elde edilmesidir. Her otelin en iyi göründüğü açılar ve zamanlar farklıdır. Bir otelin büyüklüğünü konumunu daha iyi gösterebilmek için havadan (dron ile) çekilmiş bir fotoğraf önemliyken, şehir içinde bulunan veya butik bir otelin; cadde, sokak ya da bulunduğu konumu anlattan bir cephe fotoğrafı yeterli olacaktır. Kimi işletmeler yoğun yapılaşmanın olduğu şehirler içerisinde ve başka binaların arasındayken kimi oteller denize sıfırdır. Otel deneyimi, misafirlerin otele girildiği andan otelden çıktığı ana kadar olan zamanı kapsar. Dolayısıyla bir otelin giriş bölümü ile oteli en iyi anlatan mekanların fotoğraflanması önemlidir. Çekim sırasında en önemli olan nokta ise fotoğraf sayısının fazlalığı değil, çekilen her bir karenin otelin iletişiminde, satış ve pazarlamasında etkili bir araç olarak kullanılabilmesini sağlamaktır.

Otel çekimleri ne kadar sürer?

Bu sorunun cevabı çekimleri yapılacak mekanın büyüklüğüne ve konumuna (Şehir içi otel - Şehir dışı otel) göre değişmektedir. Fotoğraf çekimleri sırasında işletmenin yoğunluk durumu da çekim sürelerini etkilemektedir. Özellikle çekim yapılan alanın kalabalık olması yüzünden zaman kaybı yaşanması ve mekan kullanan otel misafirlerinin rahatsız edilmesi istenmiyorsa, çekim öncesindeki planlama doğru yapılmalıdır. Mekan içindeki eşyaların yerlerinin ayarlanması, ortamdaki yiyeceklerin ve içeceklerin hazırlanışı, çoğu zaman mevcut çekimden daha fazla zaman almaktadır. Mekan çekime hazır olmadığı için “fotoğraf çekimi sırasında” mekanların hazırlandığını ya da temizlendiğini çok gördüm. Bu ve benzeri durumlarda çekim süresi uzamaktadır. Çekim öncesi yapılmış iyi bir plan ve program, fotoğrafların çekim süresini kısaltmakta, fotoğrafın kalitesinde olumlu farklar yaratmaktadır.

otel çekim planı

Otel çekiminde fotoğraf sayısı nasıl belirlenmelidir?

Her otelin büyüklüğü, oda sayısı ya da tipi farklıdır. Bazı oteller sadece oda ve mekan çekimi yaptırabilği gibi, oteldeki imkanları potansiyel müşterilerine göstermek ister. Günde kaç kare çekileceği ortalama olarak otel yönetimi ile birlikte çekim öncesinde belirlenmelidir. Fotoğraflanacak oda sayısı ile oda başına çekilecek ortalama kare sayısını önceden belirlemek maliyet ve zaman planlaması açısından oldukça önemlidir. Yiyecek ve içecek içeren kareler isteniyorsa bunlar tespit edilip hazırlığı yaplılmalı, toplantı salonu gibi alanlar çekime dahil edilecek ise bu önceden belirlenmelidir. Kendi tecrübelerim ışığında en çok gözlemlediğim hatalardan biri, hiç kullanılmayacak ya da satışa sunulmayacak karelerin fotoğraflarını çektirmek. Kullanılmayan fotoğraflara harcanan mesai, hem diğer fotoğraflara ayrılan vakti azaltarak onların kalitesini düşürmekte, hem de işletmeye maliyet kalemi olarak yansımaktadır.

Otel çekimlerinde çok sayıda fotoğraf çektirmek hatalı mı?

Sadece otele fotoğrafçılığında değil, mimari mekan ve diğer pek çok alanda yanlış bir algı ve anlayış var. Ülkemizde fotoğrafçının mesaisinin başladığı andan itibaren çalışma gününün sonuna kadar durmaksızın fotoğraf çekmesi, o kişinin işini iyi yaptığı şeklinde kabul görüyor. Bunu mimari projelerde de yıllarca gözlemledim. Fotoğraf hizmetini belirli bir sayı/fotoğraf karesi üzerinden değerlendirmek hatalı bir durumdur. Halbuki, bir odayı veya mekanı en iyi gösteren kareyi bulmak fotoğrafçının en başta gelen görevidir. Bu noktada tercihin doğru yapılması gerekir, nitelik mi, nicelik mi?. Profesyonelce ve önceden belirlenen hedeflere uygun olarak çekilmiş bir fotoğraf, yanlış açıdan, kötü ışıkla ve mekanı doğru anlatmayan onlarca fotoğraftan daha kıymetli olabilmektedir. Otel özelinde bir odanın veya mekanın binlerce benzeri arasında öne çıkabilmesi için farklı ve rekabetçi yanlarının doğru gösterilmesi gerekir. Fotoğraflarım arasında kapak fotoğrafı olanlar ya da sosyal medya paylaşımlarında olumlu beğeniler alanlar, kuşkusuz önceden planlayarak ve üzerine yoğunlaşarak çektiklerim.

Otel çekimlerinde mekanların hazırlanması

otel çekimleri, housekeeping, oda düzenleme

Çekimde kullanılacak tüm alanlar önceden belirlenmeli, temizlenmeli ve hazırlanmalıdır. Gerekli “setup”lar çekime başlamadan önce yapılmış olmalıdır. Çekimde kullanılacak aksesuarlar, araç ve gereçler çekime hazır olmalıdır. Varsa bahçe peyzajı ve bakımı, çiçek arajmanları gibi otelin içinde kullanılan çiçek ve benzeri objeler yeni olmalıdır. Otel çekimleri sırasında teknik konularda yardımcı olabilecek, elektirikçi, belirli nesnelerin gerekirse (kapı vb. gibi) sökülüp takılabilmesi için teknik bir ekip bulundurulmalıdır. Özellikle oda ve benzeri alanlar çekimden hemen önce temizlenmeli, çekimde oluşabilecek bir duruma karşı, temizlik konusunda görevlilerden destek alınmalıdır. Bir takım düzeltmelerin Photoshop ve benzeri yazılımlarda bile yapılamayacağı göz önünde bulundurularak, doğru karelerin elde edilebilmesi için otelin bu konuda fotoğrafçı ile eşgüdümlü çalışması gerekir. Yatak örtüsü ve yastıklar başta olmak üzere, perde ve benzeri sorun çıkartan kumaşlar önceden görevliler tarafından düzenlenmeli ve fotoğraf çekimine uygun hale getirilmelidir. Cam ve benzeri dokuların temiz olması, çekim sırasında ve sonrasındaki photoshop çalışmasında oluşabilecek sorunları en aza indirecektir. “Odalar” konusunu ayrı bir yazıda daha detayli inceledim dilerseniz. Linkten okuyabilirsiniz.

Otel çekimlerine nasıl başlanılır?

 dron otel çekimi

Çekimden önce mekanlara bakılabilir. Şehir dışında bir otele gidilecekse çekimden en az 1 gün önce keşif için otelde olunmalıdır. Çekimi yapılacak mekanlar nereden iyi ışık alıyor, gün doğumu - batımı, altın saatler, lacivert saatler, gibi fotoğraf için önemli zamanların tespiti çekime başlamadan önce yapılır. Çekim zamanlaması, mekanların hazırlanması gibi detaylara önceden bakılır. Tüm hazırlıklar ve mekanlar hazır olduğunda belirlenen çekim saatinde otel çekimine başlanır.

Otel çekimlerinde yemek & içecek çekimleri de yapıyor musunuz?

Daha önce Otel fotoğrafı nasıl çekilir? blog yazımda anlattığım gibi, otel, restoran, şef ve yemek çekimini bir bütün olarak kabul ediyorum. Otel çekimleri içinde yemek ve ihtiyaca göre daha fazlasını da çekiyorum. Yemek fotoğraflarının yanı sıra; içecek, kokteyl, bar, banket, masa sunumu, barmen ve şef ve her türlü yiyecek içecek sunumları, masa ile manzara fotoğrafı çekimleri yapmaktayım.

otelde yemek çekimi

Otel çekimlerinde restoran ve yiyecek içecek (F&B) çekimlerini nasıl yapmalıyız?

Restoran çekimi genel alan fotoğraf çekimlerine yakın bir şekilde yapılır. Burada önemli olan otelin ve restoranın tarzını vurgulamaktadır. Sabah kahvaltısı çekiminin belki gün doğumunda ya da öğlen olmadan yapılması gerekir. Akşam yemeği servisi olan bir restoranı gündüz göstermek fotoğrafta bir anlam sorunu oluşturacaktır. Otelin konseptine ve istenen fotoğraflar göz önünde bulundurulduğunda, doğal ışık restoran ve yemek çekimlerinde iyi sonuçlar verebilir. Ama doğal ışık almayan bir yerde çekim yapılıyor ise stüdyo ışığı kullanılmalıdır. Her ihtimale karşı fotoğrafı çeken kişinin profesyonel stüdyo tipi ışıkları yanında olmalıdır. Bazı durumlarda restoranı konuklarla dolu göstermek uygun olabilir. Ama bu gibi durumlarda otel misafirlerinin mahremiyeti göz önünde bulundurularak bir plan yapılmalı ve çekim yapılmalıdır. Restoranı boş göstermek ise restoranın iç tasarımını, dekorlarını ve ambiyansını çok daha ön plana çıkarılabilir. Restoranların aydınlatmalarını göstermek için akşam saatleri en iyi zamanlardır.

En çok yaşadığım durumlardan birisi masa düzenidir. Eğer boş bir restoran, banket veya masa çekimi yapılıyorsa, masaya servis açılıp açılmayacağı, kül tablası ve benzeri aksesuarların olup olmayacağı önceden planlanması gereken ayrıntılardır. Çekim sırasrından tüm masalara servis açmak ya da masalara çeki düzen vermek çok zaman aldığı için çekim zamanını olumsuz etkiler. Burada işletme / otel sadece müşterinin görmesini istediği bir düzende fotoğraf çektirmelidir. Dış mekanlarda servis peçetesi, masa örtüsü gibi şeyler rüzgardan etkilenirler. Çekimin yapılacağı hava ve mevsim büyük önem taşımaktadır. Bazı restoranlar ve mutfaklar, şefleri ile birlikte tanınır. Bir marka ve mekan ile özdeşleşen şeflerin çekiminin özenle yapılması gerekir. Şef yemek yaparken mutfakta çekilebileceği gibi, her mutfak çekim yapmaya elverişli olmadığında (küçük ya da çalışan mutfak gibi durumlarda) restoranın bir bölümünde ya da yapılan yemeğin sunumunu yaparken de fotoğraflanabilir. “Şeflerle ve yemek çekimleri” ilgilide ayrı bölümler yazacağım.

Çekim sonrası işlemler verilen hizmetler

photoshop hizmeti

Çektiğiniz Fotoğraflara Photoshop & retouch yapıyor musunuz?

Dijital olarak çekilen ve muhafaza edilen her fotoğraf üzerinde Photoshop veya benzeri bir yazılım yardımı ile gerekli düzeltmeler ve değişiklikler (retouch) yapılabilir. Bu değişikliklerin en etkili bir biçimde yapılabilmesi için fotoğraf, sıkıştırılmamış ve ham hali ile yani raw formatında çekilmelidir. Raw fotoğraf başta pozlama ayarı ve beyaz ayarı (white balans) olmak üzere bir çok düzenlemeyi yapmaya imkan sağlar. Son teknoloji ve pahalı fotoğraf makinaları ve objektifleri ne kadar yüksek kalitede çekim yapılmasına imkan verseler bile, sonrasında çekilen fotoğraf üzerinde yine de belirli düzenlemeler yapılması gerekir. Çekim sonrasında fotoğraf üzerinde yazılım yardımı ile yapılan düzenlemeler, profesyonel fotoğrafçılığın vazgeçilmez bir parçasıdır.

Photoshop operatörü retouch hizmeti

Dünyada Photoshop ve retouch işleri fotoğrafçılıktan ayrı bir hizmet haline gelmiştir. Yapılan işlemlerin niteliğine göre bu işe harcanan vakit ve emek de değişkenlik göstermektedir. Bir fotoğraf karesi 10-15 dakikada gibi bir sürede çekilebilirken, çekimden sonra istenen bir değişiklik, bazı durumlarda Photoshop gibi bir programda günlerce sürebilir. Bu yüzden çoğu fotoğrafçı kendi düzenlemelerini photoshop üzerinde yapsalar bile dışardan da retouch hizmeti alırlar.

 retocheri photoshop Operatörü

Otel çekimlerinde İnsan kullanımı

Otel çekimlerinde kulanılan tüm modeller, cast ya da personel mutlu görünmeli, uygun ve temiz kıyafetler giymelidir. İmkan varsa kıyafetler yeni olmalıdır. Kıyafetlerde logo ya da otelin/işletmenin isimi nin nerede olacağı nasıl görüneceği önceden planlanmalıdır. “Otel / işletme kendini nasıl göstemek istiyor?” sorusu cevabını fotoğraflarda bulmalıdır. Cevap “şık, güzel ve yeni” ise gerekli hazırlıklar yapılmalı ve masraftan kaçınılmamalıdır. Otelde müşteri rolünde oyuncu (cast) kullanılacaksa bu kişiler önceden belirlenmeli ve çekime uygun kıyafetleri ve aksesuarları hazırlanmalıdır. Havuz, deniz, su sporları, spa gibi alanlarda yapılacak çekimlerde fiziksel hatları ön planda olacak kişilere önceden bakım ve kıyafet seçimi yapılmış olmalıdır. Tüm insanlı çekimlerde saç, sakal, makyaj ve yakın planlarda el ayak castı kullanılacaksa, tırnak ve benzeri yakın planlar ayrıntıları için estetik bakımlar önceden muhakkak yapılmalıdır

otel, model çekimi

Otelimiz yoğun, müşterilerimiz var ve nasıl çekim yapabiliriz?

Etik ve kişisel verilerin korunması

Misafirlerin otellerde, kapalı ve açık alanlarda mahremiyet beklentisi olabilir. İnsanlarla mekanları birlikte çekmek gerekiyorsa, daha uzun bir pozlama kullanarak çekim sırasında bu kişiler bulanıklaştırılabilir veya Photoshop'ta bu gibi sorunlar giderilebilir. Otel odaları dolu ise sadece boş olan odalar / alanlar çekilebilir. Çalıştığım bir çok otel sezona ya da rezarvasyona bakarak beni çağırmaktadır. Bazı oteller sezon öncesi çekilebildiği gibi sezon başlamadan mutfak, otel peyzajı ve benzeri şeyler eksik olduğu için otel sezondayken çok fazla çekim yaptığım gibi bazı durumlarda sezon başlamadanda bir çok çekimi yaptım. Otel yoğunken kritik kareleri çekmek tenha bir zamana göre çok daha sorun yaratabilir. Havuz ve benzeri alanların yoğunluğu bu gibi yerlerin çekilmesini imkansız hale getirir. Bu yüzden gün batımı yerine gün doğumu, havuz ve benzeri alanların en boş olacağı saatler olarak seçilebilir.

Fotoğrafları nasıl alabilirim?

fotoğraf teslimi, google drive, dropbox, wetransfer

Fotoğrafların teslimi

Yapılan çekimlerden sonra Photoshop çalışmasının yapılması ile fotoğraflar öncelik sırasına göre (oda ve istenen özel alanlar olabilir) teslim edilebilir. Yüksek çözünürlükte (30 megapixel) JPG formatında teslim edilecektir. İstenmesi durumunda ayrıca Web formatı için 72dpi düşük çözünürlükte teslim edilebilir. Photoshop çalışması biten fotoğraflar. Wetransfer, Google drive ya da Dropbox gibi bulut sistemleri ile paylaşılabilir.

Dron çekimi ve izinler

 dron otel çekimi

İzin alındığı taktirde ve hava koşulları el verdiği sürece havadan çekim ile dron çekimleri mevcut çekim planı içinde varsa yapılabilmektedir. İzin almadan çekim yapamaz mıyız? “1 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan 674 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 33.Maddesi ile Sivil Havacılık Kanunu’nun 144. Maddesi yeniden düzenlenerek doğrudan İHA uçuşlarıyla ilgili hale getirmiştir.” Sivil havacılığın kuralları ve ihlallerin cezaları çok açıktır. Ciddi para cezaları ve yaptırımları vardır. Bazı oteller çekim izinlerini kendileri almaktadır. Bunun dışında elektronik harita üzerinde kırmızı alan (zone) olarak işaretlenmiş, özellikle askeriye, kamuya ait alanlar, havalimanı vb alanların yakınında çekim yapmak imkansıza yakındır. Bu yüzden izinsiz ve plansız dron çekimi kesinlikle yapmamaktayım.

dans fotoğrafları hakkımda